Při používání jednorázových plenek jedno miminko jich za své plenkové období spotřebuje přibližně 4500 kusů. Vytvoří tak jednu tunu nerecyklovatelného odpadu, pro jehož přirozený rozklad je zapotřebí asi pět set let.
Bratislava 5. února (TASR) – Existují však také ekologicky nezávadné pleny. Pro TASR to konstatovala odbornice na kojenecké potřeby Eva Lojdová.
„V současnosti existují i na Slovensku zdravotně prospěšné a ekologicky nezávadné plenkové systémy, které jsou i návratem ke starým tradičním přírodním materiálům, ale využívají všech metod nového systému přebalování,“ dodala.
Podle jejích informací přišel tento systém k nám ze zahraničí. „I když je na trhu několik let, stále se dá považovat za novinku,“ upřesnila.
Ekologické látkové pleny, které lze prát, mají tvar kalhotek a umožňují rychlé přebalování. „Jsou praktické, prodyšné a zachycují vlhkost,“ vysvětlila Lojdová. Jsou z různých materiálů – froté, biobavlny, flanelu, bambusu a univerzální velikosti, která roste s dítětem.
„Trend ve využívání alternativních metod v péči o dítě je naprosto citelný, stále více maminek má zájem o alternativní řešení, protože zkušenosti s jednorázovými plenkami ukazují jasně, že s odpadem je třeba něco dělat,“ uzavřela.